Jarmark Smakosza za nami

(opublikowano: Poniedziałek 23 sierpnia 2010)

W sobotę (21 sierpnia) przy Muzeum Techniki i Kultury Wiejskiej w Bogdańcu odbył się Jarmark Smakosza, który jest największą imprezą organizowaną przez Stowarzyszenie Kaina Szlaków Turystycznych - Lokalna Grupa Działania. Z roku na rok w imprezie bierze udział coraz więcej gmin członkowskich i przybywa wielu amatorów pysznego jedzenia.

Celem Jarmarku jest szeroko pojęta promocja regionu Krainy Szlaków Turystycznych, prezentacja dorobku kulturowego i kulinarnego oraz integracja społeczności lokalnych z terenu wszystkich gmin członkowskich.
W ramach imprezy organizowany jest konkurs kulinarny, dzięki któremu wyłoniona zostaje potrawa regionalna nagradzana „Znakiem Jakości Szlaku Smakosza”.

W ubiegłym roku do konkursu stanęło sześć gmin ze swoimi potrawami, natomiast w tym roku osiem, a były to: Gmina Deszczno ze „Skrzydełkami cioci Marty w zalewie octowej” (KGW z Brzozowca), Gmina Sulęcin z „Faworkami ze schabu” (Stowarzyszenie Przyjaciół Wielowsi „Nasza Wieś”), Gmina Bogdaniec z „Jenińskimi farszówkami” (KGW z Jenina), Gmina Torzym ze „Skrzydełkami faszerowanymi” (Torzymski Ośrodek Kultury), Gmina Lubiszyn z „Czerniną z kaczki z przystawkami” (KGW z Lubna), Gmina Krzeszyce z „Karkówką z kapustą” (KGW Przemysław), Gmina Lubniewice z „Ruskimi pierogami z sosem pieczarkowym” (KGW z Glisna) oraz Gmina Łagów z „Dzikiem – komesą Łagowa” (Andrzej Manikowski).

Komisja konkursowa złożona m.in. z przedstawicieli Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, oceniała potrawy w czterech kategoriach, a mianowicie: smak, łatwość przyrządzenia, sposób prezentacji potrawy i związek z regionem. Rywalizacja była bardzo wyrównana, o czym może świadczyć różnica trzech punktów między miejscem pierwszym a drugim. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, dodatkiem do pierwszego miejsca jest nagranie kilkuminutowego filmu w siedzibie zwycięzcy.

Na podstawie zebranych przepisów i relacji z Jarmarku Smakosza, jeszcze w tym roku, powstanie publikacja poświęcona, tylko i wyłącznie, smakom z terenu Stowarzyszenia Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania.

Zdjęcia do obejrzenia w Galerii