Nowe formy turystyki na obszarze Stowarzyszenia Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania

(opublikowano: Środa 31 lipca 2019)

Z końcem czerwca 2019 r. skończyliśmy realizację projektu współpracy pt. Promocja regionu poprzez aktywną turystykę, którego celem głównym była „Promocja regionów i dziedzictwa lokalnego”, a celem szczegółowym: „Podnoszenie atrakcyjności rekreacyjno-turystycznej regionu poprzez popularyzację aktywnych form turystyki”. Projekt zrealizowano w partnerstwie ze: Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Wrzosowa Kraina” z Chocianowa, Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Okno Południowej Wielkopolski” z Krotoszyna oraz  Lokalną Grupą Działania Ziemi Siedleckiej z siedzibą w Krzesku.

Dzięki projektowi współpracy obszar Stowarzyszenia Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania  obejmujący 10 gmin północnej części województwa lubuskiego stał się jeszcze bardziej atrakcyjny turystycznie. Obszar LGD jest to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie obszarów Ziemi Lubuskiej. Niewątpliwie największe jego bogactwo to liczne jeziora i lasy. Dzięki nim obszar LGD jest miejscem poszukiwanym przez turystów, którzy z jednej strony szukają możliwości uprawiania czynnego wypoczynku, a z drugiej spokoju i ciszy, czystego powietrza i obcowania z przyrodą. Aby lepiej poznać obszar KST-LGD mamy do zaoferowania nowe formy zwiedzania jakimi są Questowe Wyprawy Odkrywców oraz Geocaching.

Geocaching to zabawa w poszukiwanie ukrytej w terenie skrytki za pomocą aplikacji np. c:Geo i GPS. Na terenie KST-LGD do znalezienia jest ponad 100 skrytek. Na terenie gminy Lubniewice stworzony został geoart nawiązujący do dr Michaliny Wisłockiej i jej kontrowersyjnej onegdaj „Sztuki Kochania”. Aby zebrać wszystkie skrytki z utworzonego geoartu trzeba się nieźle nachodzić po lubniewickich lasach, ale spacer ten zaowocuje zdobyciem kondycji, zdobyciem nowych skrytek a przede wszystkim spędzeniem wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody.

Questowe Wyprawy Odkrywców to gra polegająca na odkrywaniu dziedzictwa danego miejsca na nieoznakowanych szlakach za pomocą informacji zawartych w formie wierszowanych wskazówek, na końcu której czeka skarb! Na terenie KST-LGD istnieje 14 gier terenowych, w tym 2 nowopowstałe: Skarby jeziora w Lubniewicach oraz Dawne gry i zabawy podwórkowe w Rybakowie. Gry do pobrania w wersji papierowej w miejscach startu, ze strony www.kst-lgd.pl z zakładki Gry terenowe, www.questy.com.pl  oraz dostępne w aplikacji Questy – Wyprawy Odkrywców.

Zapraszamy do odkrywania na nowo, z nowymi formami turystyki  terenu Stowarzyszenia Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania. Obiecujemy, że nudno nie będzie!