Stowarzyszenie KST-LGD na konferencji „Lubuskie – współpraca na rzecz rozwoju obszarów wiejskich gwarancją sukcesu regionu”

(opublikowano: Poniedziałek 7 lipca 2014)

W dniu 2 lipca br. Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania wraz z sołtysami i lokalnymi liderami z gmin członkowskich uczestniczyło  w konferencji „Lubuskie – współpraca na rzecz rozwoju obszarów wiejskich gwarancją sukcesu regionu”, która odbyła się w  Sali Kolumnowej urzędu marszałkowskiego. Była to druga
z cyklu szesnastu konferencji pt.: „Praktyka działań samorządowych w sołectwach i rola współpracy podmiotów życia obywatelskiego służące wykorzystaniu potencjału wspólnot lokalnych polskiej wsi.

Konferencja miała na celu zainspirowanie sołtysów i lokalnych liderów do innowacyjnych działań poprzez uczestnictwo mieszkańców w życiu sołectwa,  współdziałanie na wsi – aktywizowanie mieszkańców obszarów wiejskich, przedsiębiorców
i organizacji, wymiana doświadczeń, przekazywanie wiedzy na temat wykorzystania nowych technologii promujących region oraz aktywność społeczności lokalnej, partycypację obywatelską, promocję działań wzmacniających więzi lokalne.

Ponadto poruszony został temat sprawnej komunikacji na obszarach wiejskich oraz między samymi sołtysami, a sołtysami
i społecznością sołecką, poprzez wykorzystanie cyfrowej platformy zdobywania i rozpowszechniania informacji "Portal
o Polsce". Podczas konferencji  odbyło się uroczyste przekazanie darmowych stron internetowych dla sołectw oraz adresów poczty e-mail na ręce wszystkich biorących udział w wydarzeniu sołtysów.

Konferencja była okazją do spotkań i wymiany doświadczeń, jak również do inspirowania się osiągnięciami innych sołectw i ich liderów. Podczas konferencji mogli zaprezentować się lokalni przedsiębiorcy, sołectwa oraz Lokalne Grupy Działania. Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych obok LGD Zielone Światło było najliczniej reprezentowaną LGD, a dzięki wsparciu zespołu śpiewaczego Tarnowianki (Gmina Lubiszyn) oraz KGW z Przemysławia (Gmina Krzeszyce) było jednym z najatrakcyjniejszych stoisk podczas spotkania w Zielonej Górze.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania pragnę serdecznie podziękować uczestnikom za liczne przybycie, poświęcony czas i zaangażowanie w  konferencję.
Podziękowania za udział w konferencji kieruję do:

Czesława Symeryaka,

Marzanny Rzemienieckiej,

Wiesława Wiśniewskiego,

Katarzyny Szczepańskiej.

Bez Państwa aktywnego udziału  stoisko i reprezentacja Stowarzyszenia KST – LGD byłoby uboższe i o wiele mniej atrakcyjne.

Dziękuję

Ilona Wojciechowska