(opublikowano: Czwartek 19 listopada 2015)

Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania

to porozumienie partnerskie osób i instytucji zainteresowanych rozwojem obszarów wiejskich i poprawą jakości życia mieszkańców. Pierwsze spotkanie w sprawie zawiązania partnerstwa opartego na Osi IV LEADER odbyło się 28 sierpnia 2007 roku. Partnerstwo przybrało formę stowarzyszenia, w skład którego wchodzą reprezentanci gmin, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, instytucji publicznych. Powstało w porozumieniu mieszkańców i samorządów 10 gmin: Bogdaniec, Santok, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn, Lubniewice, Sulęcin, Krzeszyce, Torzym, Ośno Lubuskie.

Obszar LGD jest to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie obszarów Ziemi Lubuskiej. Niewątpliwie największe jego bogactwo to liczne jeziora i lasy. Dzięki nim obszar LGD jest miejscem poszukiwanym przez turystów, którzy z jednej strony szukają możliwości uprawiania czynnego wypoczynku, z drugiej strony natomiast spokoju i ciszy, czystego powietrza i obcowania z przyrodą.
Znaczna większość mieszkańców z obszaru objętego LGD to ludność napływowa. Tym samym nie łączą ich wspólne korzenie ani wspólna historia. Widoczny jest jednak trend budowania własnej tradycji. Organizowane we wszystkich gminach LGD doroczne święta koncentrują się na promowaniu potraw przywiezionych z różnych części Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji , Niemiec itp. Na obszarze objętym LSR powstał konglomerat tradycji i legend, który przeradza się w tradycję Krainy Szlaków Turystycznych. Brak spójności historycznej przechodzi zatem w spójność opartą na wspólnie podejmowanych inicjatywach mających na celu rozwijanie i promowanie stosunkowo młodej tradycji lokalnej.

Cele statutowe stowarzyszenia to:

• działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich,
  • aktywizowanie ludności wiejskiej,
  • realizacja lokalnej strategii rozwoju (LSR) opracowanej przez lokalną grupę działania (LGD),
  • upowszechnianie i wymiana informacji o inicjatywach związanych z aktywizacją ludności na obszarach wiejskich,
  • promocja obszarów wiejskich,
  • wspieranie lokalnych inicjatyw kulturalnych, ekologicznych i sportowych,
  • wspomaganie rozwoju demokracji,
  • upowszechnianie i ochrona wolności praw człowieka oraz swobód obywatelskich,
  • aktywizowanie zawodowe osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy

Cały czas czekamy na nowych członków! Każdy kto działa lub chce działać na rzecz naszego terenu jest mile widziany w Stowarzyszeniu Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania.

Zapraszamy do współpracy!