VII edycja Jarmarku Smakosza za nami

(opublikowano: Poniedziałek 6 lipca 2015)

20 czerwca  2015 r. Stowarzyszenie KST – LGD zorganizowało w Lubniewicach VII edycję Jarmarku Smakosza, która połączona była z Lubniewicką Nocą Świętojańską. W Jarmarku Smakosza wzięło udział dziesięć drużyn reprezentujących gminy członkowskie Stowarzyszenia, które jednocześnie rywalizowały w konkursie kulinarnym o Znak Jakości Szlaku Smakosza.
Powołana Komisja Konkursowa, w skład której weszli:
Pani Anna Rekut – przedstawiciel Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Gorzowie Wlkp,
Pani Urszula Wilczyńska – przedstawiciel LODR Oddział w Lubniewicach,
Pani Ilona Wojciechowska – Prezes Stowarzyszenia KST-LGD,
Pani Mariola Berdowska – pracownik Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach,
Pan Thomas Hähle – Burmistrz Friedland
za najlepszą potrawę uznała danie Towarzystwa Przyjaciół Lubniewic pn. Kaszok świętojański” Wszystkie drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody oraz dyplomy za uczestnictwo w imprezie.
Udział w Jarmarku Smakosza wzięli:
KGW w Baczynie  z Gminy Lubiszyn z potrawą „Kotlety z kapustą i kaszą”,
KGW w Przemysławiu z Gminy Krzeszyce z potrawą „Krupnik z żeberkami”,
KGW w Sieniawie z Gminy Łagów z potrawą „Krupy Sieniawskie”,
Lubniewicki Klub Seniora „Gorące serca” z Gminy Lubniewice z potrawą „Placuszki z kaszy jaglanej z frużeliną”,
KGW w Połęcku z Gminy Ośno Lubuskie z potrawą „Specjał Jagny”,
Stowarzyszenie Przyjaciół Wielowsi „Nasza wieś” z Gminy Sulęcin z potrawą „Zapiekanka pod pierzynką”,
Sołectwo Włostów z Gminy Bogdaniec z potrawą „Kotleciki z kaszy gryczanej, twarogu i zielonego groszku”,
Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic z Gminy Lubniewice z potrawą „Kaszok Świętojański”, Sołectwo Rychlik z Gminy Sulęcin z potrawą „Papryka kaszą nadziewana”, KGW w Łagodzinie z Gminy Deszczno z potrawą „Łagodzińskie gołąbki”.

Ponadto podczas imprezy trwał konkurs na najładniejsze stoisko, najmilszą obsługę i najsmaczniejszą potrawę, w którym jurorami byli zwiedzający Wioskę Smakosza. Za najładniejsze stoisko uznano stoisko z Gminy Bogdaniec, którą reprezentowało Sołectwo Włostów. Najmilszą obsługą okazały się Panie z KGW w Sieniawie z Gminy  Łagów. Za najsmaczniejszą potrawę zwiedzający, podobnie jak powołana do konkursu kulinarnego komisja konkursowa, uznali „Kaszok Świętojański” Towarzystwa Przyjaciół Lubniewic, z Gminy Lubniewice. Wyróżnione drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody.

Podczas jarmarku było także wiele atrakcji dla dzieci. W namiocie Małej Szkoły Gotowania dzieci uczyły się, jak zrobić sałatki, kanapki i inne przysmaki, zdobiły ciastka, a także brały udział w konkursach plastycznych. A wszystko to pod okiem profesjonalnych kucharzy i animatora kultury.