Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków w ramach działania "wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji".

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji: postęp w realizacji sprawnego wdrażania LSR.

Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych Lokalna Grupa Działania

69-200 Sulęcin, ul. Lipowa 20D, tel. 505 318 320, rodzinnyraj@gmail.com

stronę odwiedziło

3420134 gości

Wizyta studyjna u Ducha Gór

(opublikowano: Poniedziałek 15 października 2018)

W dniach 12-14 października 2018 r. 25-osobowa grupa lokalnych liderów z terenu Stowarzyszenia Kraina Szlaków Turystycznych uczestniczyła w wyjeździe studyjnym na teren LGD Partnerstwo Ducha Gór.

Tematyka wyjazdu to "Popularyzacja dobrych praktyk w zakresie aktywizacji społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem produktu lokalnego jako szansy na rozwój regionu". Wszystkie odwiedzane przez nas miejsca były sygnowane Karkonoską Marką Lokalną, która zrzesza lokalnych producentów, wytwórców, rękodzielników i usługodawców, którzy cenią sobie ponad wszystko prawdziwość i autentyczność regionu, w którym żyją, którzy w doskonały sposób łączą w swojej działalności tradycję i lokalność z nowoczesnością.

Wyjazd rozpoczął się obiadem w browarze Miedzianka, po którym przeszliśmy trasę ścieżki edukacyjnej od Starego Browaru do gospody pod Czarnym Orłem. Ścieżka edukacyjna przedstawia historię i tradycje Miedzianki i pobliskiego Mniszkowa (operacja zrealizowana w ramach małych projektów PROW 2007-2013).

https://www.facebook.com/browar.miedzianka/

Następnie przejechaliśmy do Siedlęcina by zwiedzić wieżę książęcą, wewnątrz której znajdują się niezwykle cenne XIV - wieczne malowidła przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie). Wieża książęca w Siedlęcinie stanowi własność Fundacji „Zamek Chudów” natomiast Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” wspiera Fundację we wszelkich działaniach, związanych z ratowaniem obiektu a także prowadzi własne działania i inicjatywy popularyzujące wieżę.

https://www.facebook.com/wiezasiedlecin/

Po zwiedzaniu wieży udaliśmy się na nocleg do Chaty Izerskiej, której gospodarze przez 3 dni raczyli nas ogromnymi porcjami samych pyszności, zwłaszcza kluskami izerskimi, które jako produkt regionalny  otrzymały  certyfikat Karkonoskiej Marki Lokalnej.

https://www.facebook.com/chataszklarska/

W sobotę dzień zaczęliśmy prelekcją o działalności Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Ducha Gór, którą poprowadziła Anna Gomułka. Przedstawiła nam osiągnięcia i doświadczenia  LGD Ducha Gór w zakresie aktywizacji i wspierania producentów lokalnych. Opowiedziała o tym, jak  angażują producentów w działania, wspólne wyjazdy promocyjne, w proces tworzenia i dalszego rozwoju Karkonoskiej Marki Lokalnej oraz sklepiku. Przedstawiła również projekty wspierania aktywności społecznej mieszkańców takie jak Lokalny Fundusz Stypendialny, współfinansowanie i sponsorowanie wydarzeń, Gminne Rady Seniorów.

Po prelekcji z ochotą ruszyliśmy zwiedzać Dolinę Pałaców i ogrodów. Odwiedziliśmy pałac Wojanów, pałac w Karpnikach i Bukowcu, w którym wybraliśmy się na spacer z przewodnikiem po parku oraz pałac Łomnica, w którym obejrzeliśmy prezentację multimedialną pt. „Pocałunek na przebudzenie” opowiadającą trudne losy pałacu i jego właścicieli.

Następnie udaliśmy się do restauracji Aquakultura, z której rozciąga się widok jedną z piękniejszych panoram Karkonoszy. Na obiad zaserwowano nam Karpia Podgórzyńskiego certyfikowanego Karkonoską Marką Lokalną. Posiłek upłynął nam w przemiłej atmosferze, z cudownym widokiem i w przepięknym obiekcie. Restauracja Aquakultura w październiku br. otrzymała tytuł Mistera Architektury podczas 30 edycji Karkonoskich Spotkań Architektonicznych KASA 2018.

https://www.facebook.com/Aquakultura/

Po posiłku udaliśmy się do Zachełmia, w którym spotkaliśmy się z przedstawicielami Stowarzyszenia Karkonoskie Zachełmie, którzy opowiedzieli nam o swojej działalności na rzecz miejscowości, o swojej marki w oparciu o produkt lokalny, którym jest haft zachełmiański. Haft posiada certyfikat Karkonoskiej Marki Lokalnej. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach z tradycyjnego wyrobu kosmetyków na bazie tylko naturalnych surowców i aromatów. Każdy zrobił naturalne mydełko oraz otrzymał w prezencie pomadę do ciała.

https://www.facebook.com/Zachelmie/

Po tak aktywnym dniu ruszyliśmy do chaty izerskiej, w której już czekano na nas z obfitą i przepyszną kolacją.

W niedzielę po wykwaterowaniu udaliśmy się do Karpacza by odwiedzić Skarbiec Ducha Gór, klimatyczny sklepik, w którym sprzedawane są wyroby lokalnych rękodzielników i producentów. Po naszej wizycie półki z przetworami i ozdobami wymagają uzupełnienia J

Pełni sił ruszyliśmy w Rudawy Janowickie by zdobyć Sokolik, z którego szczytu rozpościera się widok na Karkonosze, dolinę Bobru, północną część Rudaw Janowickich oraz Góry Kaczawskie.

Następnie ruszamy do Gospodarstwa agroturystycznego „Kowalowe Skały” na obiad z produktów lokalnych, które posiadają certyfikat Karkonoskiej Marki Lokalnej Skarby Ducha Gór. Po obiedzie, na który podano nam zupę grochową oraz gulasz z jelenia poszliśmy oglądać daniele, owce wrzosówki i krowy rasy Highlander. Po nakarmieniu danieli żołędziami i suchym chlebem ruszyliśmy popracować na warsztatach pt.  „Od owieczki do niteczki”. Każdy uczestnik wytworzył ozdobę z wełny szarej rogatej Wrzosówki Luneburskiej. Produkt i warsztaty posiadają certyfikat Karkonoskiej Marki Lokalnej.

https://www.facebook.com/Warsztaty-Kowalowe-Ska%C5%82y-217887075471040/

Po warsztatach nadszedł czas powrotu do domu. Wyjazd był udany, pogoda sprzyjała nam każdego dnia, specjały kuchni regionalnej dopieściły nas walorami smakowymi a spotkania z Duchem Gór obfitowały w merytoryczne rozmowy okraszone uśmiechem i dobrą energią. Duchu Gór, dziękujemy!

 

 

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij